از علي بارها وبارها گفته ايم وشنيده ايم اما همچنان با علي فاصله داريم وعلي را نمي شناسيم يک دليل شناخت اندک ما  عظمت روح علي است که به تعبير حافظ عنقاء را بلند است آشيانه 

اما دلايل ديگر بازگشت به ما و کوتاهي وکم کاري وجستجو نکردن حقيقت وجودي علي ودلخوش بودن به صرف مهر علي و توهم شناخت علي  دارد  و درد ناکتر اين که بيشتر از مرگ وشهادت علي مي گوييم ومي شنويم تا از زندگي علي عليه السلام  

اسفناکتر اين که  که امام علي  را گاه وبلکه بسياري مواقع  در سطح نازل فهمهاي ظاهري وکوچک ونگاه هاي قومي وقبيله اي يا حزبي وجناحي خود پايين  مي آوريم در حالي که به بيان ناب مولوي

کار پاکان را قياس از خود مگير

گرچه باشد در نوشتن شير وشير

وسوگمندانه گاه معرفي علي را به کساني مي سپاريم که درشناخت وشناساندن انسان هاي متوسط عاجزند چه رسد بزرگ انساني چون علي سلام الله عليه 

به اين دلايل است که ما گنج بي پايان اعتقاد به امام  علي را داريم واما در فقر معرفتي علي به سر مي بريم فقرشناختي که خود علت بسياري از بحران هاي فکري وعملي وفردي واجتماعي ماست وبراي شناخت وشناساندن مولا علي حداقل شرايطي بايد لحاظ شود که به برخي از آنها اشاره مي کنيم :

يک- تمرين انسان شناسي در سطوح پايين تر از امام علي ودرک وفهم بزرگي بزرگاني که در سطوح پايين تر از علي هستند به خصوص کساني که کوشيده اند آينه اي از جمال وکمال علي باشند شناخت فرهيختگاني چون مولوي ،حافظ ،سعدي ،ابن سينا وساير فحول تاريخ فرهنگ وانسانيت اين ديار که  شناخت  اين بزرگان ووام گرفتن از انديشه وسخن اينان عقل وجان  را مستعد وآماده معرفت به مقامات وانسان هاي بالاتر چون علي مي سازد وقطعا بايکوت کردن وفراهم نکردن شناخت فرهيختگان فرهنگ ايراني اسلامي در رسانه ها علاوه بر جفاي در حق آنان  ومردم سد ومانعي در شناخت شخصيت هايي چون امام علي است به فرض  سالهاست صدا وتصوير  انسان شناساني چون علامه  محمد تقي جعفري که هم درباره مولوي وهم امام علي تحقيقات مفصل ارائه نموده اند  در صداوسيما منعکس نمي شود  

دو-شناخت قرآن خصوصا مباني انسان شناسانه قرآن وفهم مفاهيم بلند انساني که قرآن براي انسان کامل مطرح مي کند مثل خليفه الهي وروح خدا وکلمه الهي بودن واز آنجا که قرآن تبيان کل شي ونور تابنده اي است که در پرتوش به عظمت ها وعظيم ها مي توان دست يافت لذا شناخت علي با نور قرآن ميسور مي شود 

سه - مطالعه وتدبر مستمر در متوني چون نهج البلاغه که انعکاس دهنده بخشي از عظمت علي هستند و البته در ورود به مثل نهج البلاغه نيز  بنا را براين بگذاريم که  از علي چيزي نمي دانيم واگر غير اين باشد نهج البلاغه خواندمان هم سر سري خواهد بود

استاد مطهري در کتاب عدل الهي و همچنين مقدمه کتاب سيري در نهج البلاغه خاطره شيرين ودرس آموزي را مطرح مي کند ومي نويسد :در دوراني که سطوح عالي حوزه را مي گذراندم در تابستاني به اصفهان رفته  بودم و هم مباحثه ام  (آيت الله متتظري)  از من  خواست  که در درس نهج البلاغه ميرزا علي آقا شيرازي شرکت کنيم 

استاد مطهري مي نويسد: اول اکراه داشتم وفکرمي کردم با سطح معلوماتي که دارم  وبه تعبير خودش کفايه (ازکتب سطح عالي حوزه ) مي خوانم بدون استاد نهج البلاغه را مي فهم  ونيازي به استاد  ندارم اما بعد از حضور در درس حکيم  ميرزا علي آقاشيرازي  که به تعبير شهيد مطهري در چندين رشته علمي متبحر بود تازه فهميدم نهج البلاغه امام علي را نمي شناختم 

چهار - ومهم تر از همه خودرا وعمل خويش را به عمل علي نزديک سازيم که خود  فرمود : مثل من نمي توانيد بشويد اما کمک من باشيد با تقوا و ورع وتلاش ودرستي (نهج البلاغه نامه 45)

مسئولان ما گاه مثل علي با مردم بگويند که رفتاري که با پادشاهان داريد با من نداشته باشيد وازترس من در حضور م ظاهر سازي نکنيد وحرف حق را به من بگوييد که من مصون از اشتباه نيستم مگر خدا حفظ کند

(نهج اليلاغه خطبه 216)

واي علي  درباره خود چه مي گويدو به جامعه چه مي آموزد؟ وآن گاه  ما درميان خود از انسان هاي متوسط به مراتب پايين تر از امام علي  چه بت سازي هايي مي کنيم وآنان را فوق نقد مي نشانيم  ! 

پدران ومعلمان  و روحانيون از علي بياموزند که مشفقانه به فرزندش در نامه اش خطاب مي کند اگر روش واستدلال پيشينيانت را درشناخت خود وتکاليف ووظايف نمي پسندي خود تحقيق وجستجو کن وفقط مراقب باش مشغول شبهه بافي نشوي(نهج البلاغه نامه 31)

آري علي بزرگ به حسن عزيز  چنين مي گويد وچنين دين وايماني که بر تحقيق وآگاهي استوار است را از او مي خواهد وما چگونه ايم در برخورد با سئوال ومساله اعتقادي وغير اعتقادي  جوانان وچقدر ما از درک علي دوريم وهزار نکته وحکمت ودرس زندگي ديگر  که اگر فهم شوند ومورد عمل قرار گيرند فرد وجامعه قوام خواهد گرفت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

هتل لوکس بورس ایران خدمات کشاورزی دامپروری کلهر من قند فارسی. Kendrick آپشن خودرو | استریو آرام پلـاک چهــــــل و چهـــــــار دانلود اهنگ جديد 2021 و 1400 يکجا آی مشاوره